The Black Swan Killer - Takový je lídr do krize, když je v sázce váš byznys

Aktualizováno: 26. 3. 2020


Coronavirus je nová černá labuť, která ovlivňuje a mění svět kolem nás. Možná si to ještě nechceme připustit, ale čeká nás změna pravidel hry. Přejít na home office je začátek. Videokonference - super, jde to i bez meetingů a pokeců u kafe. Co bude dál? 


Mnoho organizací, startupů ale i tradičních firem bude muset zásadně změnit směr, business model a procesy. U toho to ale neskončí. Co vypadalo ještě před pár týdny jako evoluce a postupné experimentování s inovacemi má nyní solidně našlápnuto na to být disrupce starých pořádků a pro mnohé hra o přežití (bohužel ve všech významech a doslova). 


Některé věci nemůžeme změnit a mnohdy ani předpovědět. Co však můžeme (a děláme), je se s tím poprat. A to bude "challenge" pro všechny firmy. Konkrétně pro jejich manažery a lídry. I když v takovýchto situacích není malých rolí a záleží na každém z nás, jak situaci zvládneme, jsou to právě lídři a manažeři (ve všech tvarech a velikostech), na jejichž rozhodování a schopnostech to bude záviset.


S Behavera týmem jsme dali dohromady checklist toho, jaký má být (alespoň podle nás) lídr, který černé labuti dokáže šlápnout na krk:

  1. Neformální leadership je klíč: protože když přestávají věci fungovat, jdeme za těmi, kterým věříme.

  2. Cíle a výsledky: je fajn vidět, když se hraje "pro diváka". Ale v konečném součtu se vždycky počítají góly. Nic víc nerozhoduje.

  3. Priority: pokud krvácíte, máte hlad a rozvázala se vám tkanička od bot, co uděláte jako první? Zní to banálně, ale mít to v hlavě srovnané a vědět, co řešit jako první, je naprosté "must". 

  4. Motivace lidí: protože bez nich to nikdy nepůjde. Udržovat tým motivovaný, aby všichni věděli, že jejich práce má smysl a že to prostě zvládnou... asi není potřeba nic víc dodávat. 

  5. Customer-centric thinker: budete muset najít nové zákazníky. Být schopní vidět svět očima svých stávajících nebo lépe budoucích zákazníků vám přinese rozhodující výhodu. 

  6. Proaktivita: nebo více sexy - drive. Hrozba se dá snadno proměnit v příležitost. Je k tomu ale potřeba přiložit ruku k dílu a na nic nečekat. 

  7. Disruptivní přístup: málokdo má směrnici a nacvičené postupy, jak takovéto situace řešit. Lidé, kteří se dokáží odpoutat od tradičního uvažování a přemýšlet "mimo krabici", dokáží najít nové příležitosti a efektivně vyřešit neočekávané situace.


Dvě věci na závěr:


  1. Dobrá zpráva snad může být, že když jsme se podívali do našich statistických dat, zjistili jsme, že celkem 26 % lidí, které jsme otestovali v naší hře The Game Changer zaměřené právě na transformační leadership, se někdy více někdy trochu méně, ale jistě blíží právě tomuto manažerskému typu. Tzn. že je u nás dost neformálních lídrů, kteří si jdou za výsledky, dokáží správně prioritizovat, motivují lidi kolem sebe, vidí věci optikou zákazníků, nečekají a jednají a dokáží změnit pravidla hry, když si to situace žádá. 

  2. Znáte někoho, kdo je podle vás přesně takový lídr do krize? Jste to vy? Nevíte? Tak si zkuste zahrát naši simulační hru The Game Changer a zjistěte, jestli jste The Black Swan Killer, nebo co vám chybí k tomu, abyste jím byli. 


Let's manage together! Link do hryNové příspěvky dorazí do vaší e-mailové schránky.