[I. díl] Candidate journey: Udržte uchazeče na svém kariérním webu

Aktualizováno: 6. 4. 2020

Průměrná doba, která uběhne, než se s uchazečem potkáte u pohovoru, je 25 dní. A než ho mezi sebou poprvé přivítají jeho kolegové, uběhne až 90 dní. To je až 12 týdnů. To je jedno celé roční období. Kolik se za tu dobu odehraje změn v projektu, pro který teď hirujete?


Mezitím musíte přetěžovat tým a nestíháte termíny, protože trvá příliš dlouho sehnat novou posilu. A co teprve kolik změn se odehraje za takovou dobu u samotného uchazeče? Bude chtít čekat celý podzim na novou práci?


Některé časové prodlevy ovlivnit nedokážete, ty ostatní ale můžete a měli byste. Dnes se podíváme na zdržení, se kterým se setká téměř každý uchazeč. Číhá na něj totiž na vašem kariérním webu, tedy na jednom z prvním klíčových touchpointů candidate journey.


Vyhněte se „údolí pasivity“. Vemte uchazeče zkratkou

Tím místem na webu není nic jiného, než odpovědní formulář, vyžadující po zájemci motivační dopis a přiložení CV. Říkáte si, že tohle „minimum“ přece musí vyplnit každý zájemce, jestli se chce ucházet o místo u vás? Možná, že se bez těchto instrumentů v pozdější fázi skutečně neobejdete, ale určitě by neměly být první věcí, kterou chcete po všech potenciálních uchazečích. Vztah je třeba navázat pomocí mnohem menšího commitmentu. Hned si vysvětlíme proč.


Na trhu práce chybí lidé

Tedy alespoň těch se statusem „nezaměstnaní“ už nejsou ani 2 %. Přičtěte k tomu fakt, že pouhých 12 % lidí aktivně hledá práci a už znáte 2 hlavní důvody, proč na pracovní inzeráty odpovídá tak málo lidí a na pohovory nechodí téměř nikdo.


Jenže tahle fakta neznamenají, že nejsou lidé, kteří se nepoohlížejí po nové práci. Naopak. Existují dvě značně početné skupiny lidí, které stále vyhledávají nové pracovní příležitosti – mladí absolventi (tj. ti, co mají jen minimum zkušenosti, nebo na pracovní trh ještě ani nedorazili) a zaměstnanci, kteří nejsou spokojeni ve svém současném zaměstnání (nezřídka patří jeden člověk do obou skupin zároveň).


Pokud chcete přilákat více kandidátů do svých výběrových řízení, měli byste se snažit oslovit právě tyto dvě významné skupiny. Mladé talenty efektivně oslovíte a najdete v naší talentové databázi, do které můžete získat pozvánku.


A jak „vtáhnout do trubek“ i 33 % potenciálních kandidátů, kteří hledají změnu? Záleží na tom, s čím se setkají na vašem kariérním webu, až o vás budou uvažovat, jako o případném budoucím zaměstnavateli.


Kontaktní formulář: touchpoint, který je třeba posunout nebo zrušit úplně

U velké části českých firem se proces náboru a výběru příliš nezměnil od dob… no, už to bude dlouho. Tehdy si ještě bylo možné vybírat, jenže situace se v posledních letech radikálně změnila. Uchazečům přesto v projevení zájmu o novou práci brání stále ty samé výzvy, jako by měli zaměstnavatelé na každém prstu 5 zájemců.


Na kariérních webech to je téměř vždy již zmiňovaný kontaktní formulář, který vyzývá ke slohovému cvičení a přiložení CV. Taková bezedná jáma bez jakékoliv zpětné vazby a komunikace. Člověk tedy musí mít hodně vážný důvod nebo silnou motivaci, aby vše potřebné nachystal a kliknul na tlačítko odeslat.


75 % dnešních uchazečů je přitom pasivních. Právě totiž dělají někde jinde něco jiného a o změně maximálně jen přemýšlí. Myšlenka však bývá od činu dost daleko a proto je třeba akcelerovat tento proces pomocí „lehkého pošťouchnutí“, aby uchazeči mohli své úvahy snadněji proměnit v akce. Nebojte, nebudeme jen prázdně mentorovat, ale ukážeme si existující řešení.

Aktivace pomocí okamžité reakce

Na váš inzerát pasivní uchazeči narazí spíše náhodou, aniž ho zrovna aktivně hledají. Během pracovní doby, v tramvaji po cestě domů, nebo při večerním skrolování sociálními sítěmi. Reakci ale téměř vždy odloží na později. Až na ni budou mít víc času. Až budou mít méně povinností, až bude víkend, až je šéf či kolega vážně naštve, až… Až uplyne tolik času, že potřebu změny rozmluví i sami sobě. Mnohem spíše prostě zůstanou tam, kde jsou, nebo zkusí příležitost u zaměstnavatele, který se s nimi „dá do řeči“ hned z kraje a ke změně je netlačí, ale motivuje. Chcete to být vy?


Ušetřete až 10 dní. Bez jakékoliv práce navíc

Z našeho interního průzkumu na vzorku 214 uchazečů vyplývá, že na straně uchazeče mezi návštěvou inzerátu a reakcí na něj uplyne 7-10 dní. A spoléhat na aktivitu pasivního uchazeče je výrazný risk, jen to vyslovíte.


Co kdybyste si ušetřili až 10 dní „čekání na Godota“ a začali navazovat vztah s uchazeči automaticky ihned po jejich příchodu? Zaměřte se zprvu jen na sběr zcela nezbytných informací, teď jde o vteřiny! Potřebujete vzbudit zájem, aktivitu a získat kontakt, vše ostatní se můžete (opět automatizovaně) dozvědět později.


K tomuto účelu zcela postačí jednoduchý chytře napsaný chatbot, který ihned ví, že si někdo prohlíží váš inzerát. V ten samý moment s ním umí navázat kontakt a během pár minut rozpoznat, proč se návštěvník o pracovní nabídku zajímá i zda splňuje základní požadovaná kritéria. Chatbot také zjistí, v jaké fázi rozhodování se uchazeč zrovna nachází a podle toho od něj vyžaduje menší či větší zapojení – zrychlenou přihlášku, zanechání emailu, pozvánku k otestování dovedností, přesměrování na váš blog či sociální sítě.


Uchazeč vlastně ani nedostane šanci zůstat pasivní a jeho případný zájem je okamžitě opětován. A co je nejdůležitější – vždy s ohledem k jeho aktuálním potřebám.


Máte 3 minuty?

Komunikaci s chatbotem ocení nejen relevantní uchazeč, ale i ten, kdo kritériím pozice nevyhovuje. Vhodný kandidát během několika minut projde úvodním ověřením základních předpokladů a už se dozvídá, jaké další kroky ho čekají. Ten druhý dostane doporučení na jinou vhodnější pozici a nebo ho nikdo dál nezdržuje, když si nemáte vzájemně co nabídnout.Víme, že chatboti nejsou dokonalí, ale když po nich nechcete nemožné a využijete je v kritickém momentu, umí být pomocníky k nezaplacení. A jejich integrace trvá rovněž jen pár minut.


Máte tedy dobrou příležitost značně zkrátit uchazečovu cestu od inzerátu k pohovoru a významně zvýšit šance, že k vám opravdu úspěšně dorazí. A to jsme teprve na úplném začátku náborového procesu.


Uchazeče, kterého se vám podařilo zaujmout, nesmíte „nechat vychladnout“, ani ho v dalších fázích „otrávit zjišťováním všeho podstatného“ o jeho dovednostech a zkušenostech. Jak se toho vyvarovat a přitom včas zjistit, které lidi opravdu stojí za to k pohovoru pozvat?


O tom, jak udržet zájem uchazeče po celou dobu náboru a také proč jsou CV a motivační dopis až příliš často „zbytečným luxusem“, se dočtete ve druhém díle.

 

Celý seriál o candidate journey:

 Nové příspěvky dorazí do vaší e-mailové schránky.