HR zajímavosti
13/12/2022

People First Report: Gen-Z chtějí smysluplnou práci, flexibilitu a důraz na well-being

Autor
Lenka Šilhánová

Co generace, to nový pohled na svět. Gen-Z v práci odmítá kult workoholismu, boří tabu ohledně mentálního zdraví, potřebuje neustále růst, okamžitý feedback a smysluplnou práci. Firmy si je, mimo jiné, získají důrazem na well-being a people-first firemní kulturu. Nemohli jste být na People First eventu od Czech Crunch? Máme pro vás zápisky těch nejzajímavějších myšlenek z rozhovorů s hosty.

Zdroj: CzechCrunch

Jací jsou Gen-Z v práci a co od nich očekávat?

Asi o každé generaci by se dalo říct, že nálepkovat každého jedince podle generačních definic je krátkozraké a o Gen-Z to platí dvojnásob. Je to skutečně rozmanitá generace, která toto označení nemá ráda. Zároveň je to jedna z posledních generací, kterou půjde jakkoliv popsat.

V práci preferují individuální přístup a prostor se učit. Dejte jim možnost si vyzkoušet různé role, onboarding dělejte každému na míru podle úrovně dovedností a rychle reagujte na změny na trhu, které vyžadují nové dovednosti nebo dosud neexistující pracovní pozice. Předpokládá se, že vystřídají až 17 prací za svou kariéru.

61 % Gen-Z si vybírá své další zaměstnavatele podle firemních hodnot a postoje ke společensko-politickým událostem. Nejvíce bodují people-first firmy se zdravým přístupem k well-beingu, které jedou v hybridním módu práce, nelpí na pevné pracovní době a nabízí sick days i na mentální zdraví.

Gen-Z mění vnímání produktivity. Starší generace chápou produktivitu jako tvrdou práci a vaši oddanost posuzují podle počtu odpracovaných hodin. A přesně tady může nastat mezigenerační konflikt, protože Gen-Z se orientují na výstupy – ať už na nich pracovali kdykoliv během dne, či noci, nebo úkol delegovali někomu jinému, třeba přes aplikaci Fiverr. Mají podnikavého ducha a hodnota jejich času je pro ně nevyčíslitelná. Zároveň se nebojí říct si o peníze a tím se rapidně liší od Mileniálů. Velká část z nich má kromě práce i svůj side hustle (bokovka ve formě podnikání).

Digitalizace je jedno z největších témat této dekády. Gen-Z je první generací, která doslova vyrostla na internetu a dokáže se neuvěřitelně rychle naučit pracovat s novými technologiemi. Jsou tak naprosto nedocenitelní pro firmy, které zoufale potřebují modernizovat své procesy. Klíčem k úspěchu tu však je důvěra a otevřená mysl. Pusťte je ke kormidlu změn a nechte je to udělat po svém. Pozor na leadery starších generací, kteří by měli tendence jim připomínat jejich věk a nedostatek pracovních zkušeností. Mohli by svým přístupem spustit masivní exodus mladé pracovní síly z vaší firmy.

A když se bavíme o vedení, od svých leaderů Gen-Z očekává okamžitý feedback, protože nevědět na čem jsou je pro ně mučení. Úzkosti z nejistoty jsou jejich největší pracovní bolístky, což není divu vzhledem k tomu v jakém stavu zdědili svět – od ekonomiky až po ekologii. Řešte ve firmě well-being, dejte jim sick days i pro mentální zdraví a přistupujte k nim individuálně.

Za skvělé insighty o Gen-Z vděčíme Pavlíně Louženské, Michaele Hankové (Nestlé) a Karolině Čumrikové (HeyFomo).

Zdroj: CzechCrunch

Jak se postavit k řešení well-beingu?

Naprostým základem je vytvořit ve firmě bezpečné prostředí, aby se lidé nebáli mluvit. Žijeme v turbulentní dekádě plné změn, což se podepisuje na mentálním zdraví nás všech. Práce může pro lidi být dalším stresorem nebo bezpečným přístavem. Role leadera se pak podobá majáku, který pomáhá lodím se do přístavu v pořádku dostat. Firmy ve well-beingu svých lidí hrají jednu z hlavních rolí, avšak jejich úkolem není ty problémy řešit, ale dát lidem vědět, že pokud chtějí se otevřít, tak mohou.

Náš Igor byl jedním z hostů eventu a vysvětlil, že průzkum well-beingu je cyklus o čtyřech krocích, které nelze přeskočit nebo ošulit.

  • Jako první je potřeba dobře odkomunikovat, proč děláte průzkum, k čemu poslouží data a co bude následovat. Pokud vaši lidé pochopí, že jim průzkum nijak neuškodí, ale naopak pomůže věci ve firmě zlepšit, budou mnohem ochotnější vám dát upřímnou zpětnou vazbu a otevřít se ohledně toho, co je skutečně trápí.
  • Následuje krok druhý, sběr dat a po něm je třeba vše analyzovat jako krok číslo tři. Tohle dokáže být pořádný časožrout a velké sousto i pro zdatné krotitele excelovských tabulek. Přesně tento problém řeší náš Behavera Well-being Index.
  • A čtvrtý krok je realizace změn podle zjištění z průzkumu.

Dejte lidem vědět, co jste průzkumem zjistili a jaké kroky ke změnám budou následovat. Hlaste jim pokrok a sdílejte i to, co se nepodařilo. Transparentnost a upřímnost pomáhají budovat důvěru ve smysluplnost průzkumů well-beingu. Lidé budou mít pocit, že jste je vyslyšeli a mají moc věci ve firmě ovlivnit. To pomáhá k větší angažovanosti a zdravější firemní kultuře.

Jak často je ideální dělat průzkumy well-beingu? Podle nás je to alespoň čtvrtletně, protože věci se ve firmě i v životě lidí mění velmi rychle. Náš výzkum odhalil, že firmy nejčastěji měří well-being jednou za rok. Super začátek, ale dostanete jen aktuální data. Více jsme se o tom rozepsali ve článku o nejčastějších mýtech o well-beingu ve firmách.

Jakých chyb se v přístupu k well-beingu vyvarovat? Nebuďte invazivní, netlačte a nenuťte nikoho se průzkumů účastnit. Otevřete se jinakosti, nesuďte ji. Respektujte individualitu, netlačte na plošná řešení, kde být nemusí. Nehodnoťte a naslouchejte s otevřenou myslí.

O well-beingu diskutoval náš Igor Kubíček a Chádí El-Moussawi (Terapio).

Jaký je stav pracovního trhu a co očekávat v roce 2023?

Momentálně se pohybujeme na 75,9% zaměstnanosti, avšak počty obsazovaných pozic klesají a lidé ztrácí práci. Vracíme se na úroveň roku 2019. Firmy nabírají digitálně zdatné lidi, specialisty a odborníky. O práci nejčastěji přicházejí lidé z provozu a s nízkou kvalifikací.

Fluktuace zaměstnanců je 14 %, důvodem jsou především peníze, vztahy na pracovišti, firemní kultura a náplň práce. Zároveň je fluktuace přímo úměrná věku, mladí mění práci častěji než starší generace. Jedná se především o Gen-Z, která je zatím bez závazků jako rodina či hypotéka.

30 % lidí v České republice chce pracovat z domu. Remote pracovníci jsou více spokojení a angažovaní. Přibývá nabídka digitálních a informačních pozic, která jen poroste v příštím roce.

Na pracovním trhu nás čeká velká obměna generací. Boomers odcházejí do důchodu, Generace X (u nás známá jako Husákovy děti) nastupuje na jejich místo a firemní vody omlazují Mileniálové a Gen-Z. S tím se pojí i nutné změny v přístupu k práci, firemní kultuře, hodnotám a dopadu firmy na svět kolem nás.

Nejpotřebnější dovednostmi bude adaptabilita, práce s emocemi a odolnost vůči stresu.

O data a insighty se na eventu podělil Tomáš Ervín Dombrovský s Milanem Fořtem (LMC) a Michal Martoch (Talentwork).

Zdroj: CzechCrunch

Co vás nejvíce zaujalo? Budeme rádi, když se o tom s námi podělíte na LinkedInu nebo článek nasdílíte i s kolegy.

Zdroj: CzechCrunch
Zdroj: CzechCrunch
Zdroj: CzechCrunch
Zdroj: CzechCrunch

Pomáháme budovat firmy, kde lidé touží pracovat.

Poznejte potenciál a potřeby lidí pomocí simulačních her. Nastartujte svou #peoplefirst strategii s Behaverou.

Začněte teď